به مناسبت هفته فرهنگی آلمان در شیراز

سخنرانی اشتفان وایدنر شرق شناس و اسلام شناس مشهور برگزار شد

سخنرانی اشتفان وایدنر شرق شناس و اسلام شناس مشهور از سلسله برنامه های هفته فرهنگی آلمان در شیراز با عنوان «سیاسی، شورانگیز، شاعرانه؛ ادبیات شرق امروز ادبیاتی جهانی است» برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، وایدنر در این نشست که در دانشگاه حافظ و با حضور تعداد بسیاری از دانشجویان و علاقه مندان برگزار شد، گفت: ادبیات شرق، تحت‌تأثیر اسلام است بنابراین عجیب نیست که غربی‌ها تا امروز مقاومتی سرسختانه علیه روشنگری و مدرنیسم به اسلام نسبت می‌دهند.
به عقیده وایدنر مفهوم شرق توسط استعمارگران مورد سوءاستفاده قرار گرفت که باعث شده است تا امروز به‌صورت کلیشه‌ای  تفکری نژادپرستانه درباره شرقی‌ها منتقل شود.
او ادامه داد: پس پرده صحبت‌های جذاب و فریبنده از شرق، چیزی بیش از کلیشه‌ نفرت‌انگیز غرب نهفته است و آن تصویری آرمانی است که قادر به گشودن چشم‌اندازهایی است که نمی‌توان آن‌ها را با درک امروز و نیز اندیشه انتقادی و پسااستعماری درک کرد و این موضوع بیش از هر چیز با نگاه به ادبیات شرق صدق می‌کند.
این پژوهشگر و اسلام‌شناس، ادبیات شرق را منطقه تحت نفوذ سومین مذهب اصلی و بزرگ یکتاپرستی، یعنی اسلام معرفی کرد و گفت: این ادبیات به سه زبان برجسته اسلام یعنی عربی، فارسی و ترکی نوشته شده است و از قرن بیستم میلادی نویسندگانی از ملت‌های شرقی، آثاری به زبان‌های غربی نوشتند و آن را غنی کردند.
این شرق‌شناس با تاکید بر عنصر ملی‌گرایی، در ادبیات شرق، گفت:این دیدگاه سبب شده آرمان‌شهری به عنوان نقطه مقابل روشنگری مدرن اروپایی-غربی شکل‌ گیرد.
به همت شهرداری شیراز و با همکاری سفارت آلمان، هفته فرهنگی آلمان در شیراز به مناسبت دویستمین سالگرد نگارش دیوان غربی – شرقی گوته، شاعر شهیر آلمانی برگزار شد.
 ۱۳۹۸/۰۸/۱۲
منبع : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز
تعداد بازدیدها : ۱۳۷
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

بارگذاری و بروز رسانی محتوا:  اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز