تشریح تعدادی از برنامه های هفته فرهنگی آلمان در شیراز

هفته فرهنگی آلمان در شیراز طی روزهای نهم تا ۱۳ آبان به مناسبت دویستمین سالگرد انتشار دیوان غربی – شرقی با همکاری وزارتخانه‌های امور خارجه و فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می‌شود.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز، طی این رویداد فرهنگی برنامه های مختلف همچون افتتاح نمایشگاه، نمایش فیلم، برگزاری کنسرت، نشست تخصصی پیرامون فیلم، مراسم شعر خوانی از دیوان غربی - شرقی گوته، برگزاری نمایشگاه عکس یافته‌های باستان شناسان آلمانی و ...با حضور ادبا، هنرمندان، فرهنگوران و کارگردانان مشهور آلمانی برگزار می شود. در ادامه نگاهی کوتاه به برنامه های هفته فرهنگی آلمان در شیراز می اندازیم.
 • دویستمین سالگرد انتشار «دیوان غربی-شرقی» گوته
هفته فرهنگی آلمان در شیراز به مناسبت دویستمین سالگرد انتشار «دیوان غربی-شرقی» گوته شاعر مشهور آلمانی برگزار می شود. اندیشه حافظ و دیوان او منبع الهام گوته برای خلق این شاهکار ادبیات بوده است.
اندیشه‌ها، شخصیت و نام حافظ در سراسر این دیوان مشاهده می‌ شود؛ گویی گوته برای سرودن بیشتر شعرهای دیوان غربی-شرقی از حافظ یاری جسته است. او در سال 1814 متن کامل دیوان حافظ را به ترجمه ژوزف هامر فون پورگشتال دیپلمات اتریشی خواند، متوجه عمق و فحوای شعر حافظ شد و به سرودن غزل‌واره‌هایی شبیه شعر حافظ سوق پیدا کرد. گوته در زمانی کوتاه سه مجموعه خطاب به حافظ سرود و بعد بر سر این کار شوقی بیشتر به ادبیات فارسی پیدا کرد و به مطالعه تاریخ و فرهنگ فارسی روی آورد. کتاب «دیوان غربی – شرقی» از غنای ادبی بالایی برخوردار است و بخشی از حافظه جهانی یونسکو محسوب می شود.
 • اجرای موسیقی کلاسیک توسط گروه «کلنکه» به مناسبت هفته فرهنگی آلمان در شیراز
کوارتت کلنکه یکی از سرشناس‌ترین کوارتت‌های زهی آلمان است که به اجرای موسیقی کلاسیک این کشور می‌پردازد.
کوارتت کلنکه در سال 1994 توسط 4 خانم نوازنده آغاز به کار کرد و تاکنون در بسیاری از فستیوال‌های مهم دنیا اجرا داشته است. «آنه گرت کلنک» و «به آته هارتمن» نوازندگان ویولن، «ایوونه اوله مان» نوازنده ویولا و «روت کالتن هیزر» نوازنده ویولنسل گروه هستند که به اجرای آثار بزرگان موسیقی می‌پردازند.
کوارتِت، چارنوازی یا چارسرایی در موسیقی به معنای یک گروه اجرایی برای چهار خواننده یا اجرای سازی یا یک آهنگسازی برای چهار صدا و چهار ساز است. در این کنسرت نیز گروه موسیقی کلاسیک کلنکه قطعاتی از «بتهوون» آهنگساز مشهور آلمانی و «شوستاکوویچ» آهنگساز روس که از او به عنوان یکی از بزرگ‌ترین آهنگسازان قرن بیستم نام می برند.
این برنامه در تالار حافظ برگزار می شود.
 • افتتاح نمایشگاه گوته در گالری تار و پود
نمایشگاه گوته از سلسله برنامه های هفته فرهنگی آلمان در شیراز با نمایش آثاری از زندگی، دیوان و نوشته های این شاعر به خط فارسی به همت دکتر کلاوس گالاس در نگارخانه تار و پود مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران می شود.
دکتر کلاوس گالاس مدیر بنیاد فرهنگی «دیوان غربی - شرقی » شهر وایمار آلمان است و هفته فرهنگی آلمان در شیراز نیز به مناسبت دویستمین سالگرد انتشار «دیوان غربی-شرقی» گوته شاعر مشهور آلمانی برگزار می شود.
 • نشست تخصصی فیلم با حضور فلوریان هنکل فون دونرسمارک کارگردان آلمانی
در سلسله برنامه های نشست هفته فرهنگی آلمان در شیراز تخصصی فیلم با حضور فلوریان هنکل فون دونرسمارک کارگردان آلمانی فیلم‌های مشهور «زندگی دیگران»، «توریست» و «هرگز رو برنگردان» برگزار می شود.
دونرسمارک در سال ۱۹۷۳ در کلن متولد شد و در شهرهای مختلف از برلین غربی و فرانکفورت گرفته تا سنت پترزبورگ، بروکسل و نیویورک به تحصیل و کار پرداخته است. در جوانی به ادبیات روسی علاقمند شد، درنتیجه به روسیه رفت و در آنجا به تحصیل روسی پرداخت و سپس در دانشگاه آکسفورد در زمینه فلسفه و علوم سیاسی تحصیل کرد. در سال ۱۹۹۲ بصورت داوطلبانه برای ریچارد آتن بورو، کارگردان مشهور سینما و تئاتر کار کرد. پس از آن به مونیخ رفت و در دانشکده سینما و تلویزیون به تحصیل کارگردانی پرداخت و چند فیلم کوتاه ساخت که همگی با توجه بسیار روبرو شدند و پس از آن به کارگردانی فیلم های بلند روی آورد.
 •  نمایش فیلم «زندگی دیگران»
دونرسمارک سال 2007 با کارگردانی فیلم «زندگی دیگران» جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی زبان، جایزه فیلم منتخب تماشاگران جشنواره لوکارنوی سوئیس را برای سینمای آلمان و بیش از 50 جایزه‌ دیگر را برای کشور آلمان به ارمغان آورد.
فیلم «زندگی دیگران» راوی فضای پلیسی و جو ۱۹۸۴ گونه آلمان شرقی است، جایی که هر فردی که کار و فعالیتش ارزش داشته باشد باید زیر نظر قرار بگیرد و شنود شود، داستان فیلم از این قرار است که یک بازجو و مأمور شنود اشتازی (پلیس امنیت آلمان شرقی) مأمور می‌ شود که فعالیت‌‌های نمایشنامه‌ نویسی به نام گئورک درایمن را زیر نظر بگیرد اما مأمور کارکشته و متعصب ابتدای فیلم- رفته رفته آنچنان دگردیسی پیدا می‌کند که در انتهای فیلم، مدرک جرم علیه درایمن را پنهان می‌کند و او را می‌رهاند. به مناسبت هفته فرهنگی آلمان در شیراز این فیلم در سینما فرهنگ همراه با گفتگوی تخصصی پیرامون آن با حضور دونرسمارک به نمایش در می آید.
 • نمایش فیلم «هرگز رو برنگردان»
«هرگز رو برنگردان» فیلم مهیج روانشناختی دونرسمارک کارگردان مشهور آلمانی است که داستان آن در شهر درسدن 1976 روایت می شود. این فیلم نماینده کشور آلمان در بخش فیلم خارجی‌زبان جوایز اسکار 2019 است.
خط داستانی فیلم «هرگز رو برنگردان» در بستر سه دوره از تاریخ آلمان رخ می‌دهد. این فیلم روایتگر زندگی هنرمند جوانی است که از آلمان شرقی به آلمان غربی می‌گریزد اما دوران کودکی‌اش در اسارت رژیم نازی باقی می‌ماند و جوانی‌اش در دوران سلطه کمونیسم بر باد می‌رود. زمانی که پایش به آلمان غربی می‌رسد از خلال نقاشی‌هایش شروع به ترسیم آسیب‌های روانی خودش و هم‌نسلانش می‌کند.
به مناسبت هفته فرهنگی آلمان در شیراز این فیلم در سینما فرهنگ همراه با گفتگوی تخصصی پیرامون آن با حضور دونرسمارک به نمایش در می آید.
 • سخنرانی دکتر آنکه بُسه، متخصص سرشناس دیوان غربی - شرقی گوته
پروفسور آنکه بُسه، متخصص سرشناس دیوان «غربی - شرقی» گوته و استاد ادبیات آلمان در دانشگاه کلاگنفورت اتریش است که در سلسله برنامه های هفته فرهنگی آلمان در شیراز پیرامون دیوان «غربی - شرقی» گوته در دانشکده ادبیات دانشگاه شیراز سخنرانی می کند. همچنین نمایشگاهی از نسخ دیوان «غربی - شرقی» گوته که توسط دکتر بسه انتخاب شده است در مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران به نمایش گذاشته می شود.
 • مراسم داستان خوانی و گفتگو با اشتفان وایدنر
مراسم داستان خوانی و گفتگو با اشتفان وایدنر، اسلام‌شناس، نویسنده و مترجم آلمانی در دانشگاه شیراز از سلسله برنامه های هفته فرهنگی آلمان در شیراز در دانشگاه حافظ برگزار می شود.
از اشتفان وایدنر کتابها و مقالات زیادی در خصوص تاریخ و ادبیات مشرق زمین چاپ شده است. از میان این کتاب ها می توان «۱۰۰۱ کتاب» اشاره کرد که در آن وایدنر به معرفی آثار مهم نویسندگان مشرق زمین و تاثیر آثار نویسندگان شرقی بر ادبیات جهان پرداخته است.
 • نشست تخصصی با حضور دوریس دوریه
نشست تخصصی فیلم با حضور با حضور دوریس دوریه کارگردان و نویسنده آلمانی و نمایش فیلم «سلام از فوکوشیما» در سینما فرهنگ برگزار می شود.
دوریس دوریه نویسنده، کارگردان و فیلمنامه نویس آلمانی است که چندین رمان، مجموعه داستان کوتاه و کتاب کودک نوشته است و علاوه بر آن چندین اپرا و فیلم را به صحنه برده و کارگردانی کرده است.
 • مراسم شعر خوانی محمود حدادی از دیوان «دیوان غربی - شرقی»
محمود حدادی مترجم «دیوان غربی - شرقی» گوته و عمده فعالیتش در عرصه ترجمه مربوط به کتاب های آلمانی‌زبان کلاسیک‌ بوده است. به مناسبت هفته فرهنگی آلمان در شیراز نیز مراسم شعر خوانی وی از «دیوان غربی - شرقی» در سرای سخن مرکز اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می شود. حدادی استادیار گروه زبان و ادبیات آلمانی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه شهید بهشتی است. وی در رشته ادبیات آلمانی از دانشگاه آزاد برلین فارغ‌التحصیل شد و تاکنون چندین عنوان کتاب اعم از داستان کوتاه، رمان و شعر ترجمه و منتشر کرده است.
 • نمایش فیلم «گوته» ساخته فیلیپ اشتولتسل
نمایش فیلم «گوته» ساخته فیلیپ اشتولتسل در سینما فرهنگ مرکز اسناد از سلسله برنامه های هفته فرهنگی آلمان در شیراز است.
«گوته جوان عاشق» عنوان فیلمی درام و تاریخی به کارگردانی اشتولتسل که در سال 2010 ساخته شده است. الکساندر فلینگ، میریام استین و موریتز بلبتریو از هنرپیشگان این فیلم هستند. این فیلم ورژن داستانی از شاعر برجسته آلمانی، یوهان ولفگانگ فون گوته است. از دیگر فیلم های اشتولتسل می توان به پزشک که راوی داستان زندگی ابو علی سینا است و جبهه شمالی اشاره کرد.

 ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
منبع : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری شیراز
تعداد بازدیدها : ۴۵۶
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید
sss

بارگذاری و بروز رسانی محتوا:  اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز