نانجینگ - چین

نانجینگ
 
 
جمعیت (2016): 8270500
مساحت: 6600 کیلومتر مربع
شهردار:   Han Liming
 
تاریخ عقد تفاهم نامه خواهرخواندگی: 26 اردیبهشت 1397 (16 می 2018)
 
نانجینگ(نانکینگ)پایتخت استان جیانگسو که از این نظر جمعیت دومین شهر بزرگ در شرق چین محسوب می‌شود.  بواسطه قرار گرفتن در دلتای رود یانگ تسه، نانجینگ جایگاه مهمی در تاریخ و فرهنگ این کشور داشته است. این شهر در طول شش سلسله امپراطوری چین، پایتخت این کشور بوده ‌است. در این شهر آثار باستانی بسیاری از جمله کاخ سلطنتی و آرامگاه سون یات سن قرار دارد. با توجه به جایگاه بالای نانجینگ در چین، این شهر همیشه یک مرکز فرهنگی برای جذب فرهیختگان از سراسر چین بوده است. در زمان سلسله تانگ و سونگ، نانجینگ مرکز گردهمایی شعرا  جهت سرودن اشعاری در وصف گذشتگان و تاریخ شهر بود. نانجینگ در سال 2008 جایزه افتخاری برنامه اسکان بشر سازمان ملل و جایزه شهر متمدن ملی چین را دریافت کرد.
این شهر با داشتن یکی از بزرگترین بنادر چین و حتی جهان، مرکز مهم فرهنگی، آموزشی، پژوهشی، سیاسی، اقتصادی، شبکه‌های حمل و نقل و گردشگری است. کیفیت آموزش در دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی این شهر بسیار بالا است به نحوی که نانجینگ یکی از سه مرکز برتر علمی تحقیقاتی کشور چین خصوصا در زمینه علم شیمی به شمار می رود. نانجینگ زیرنظر مستقیم استاندار بوده و شهردار آن همطراز معاون استاندار است. جایگاه شهرداری شهر از استانداری پایین تر اما از شهرداری سایر شهرهای تابعه بالاتر است.
 
دولت محلی
امروزه نام رسمی شهر نانجینگ «دولت خلق شهر نانجینگ» است که تحت نظارت حزب کمیته خلق چین بوده و توسط دبیر کمیته خلق چین در نانجینگ مدیریت می‌شود. شهردار شهر بعنوان ارشدترین مقام اجرایی دولت محلی زیر نظر دبیر کمیته مذکور فعالیت می‌کند. شهر نانجینگ 11 منطقه شهری دارد.
اقتصاد
در دوران باستان، اقتصاد نانجینگ براساس کشاورزی و صنایع دستی بود. در اواخر سلسه چینگ 200000 پیشه‌ور در بخش نساجی مشغول فعالیت بودند. پارچه لباس های خاندان سلطنتی در این شهر تولید می شد. در کنار تولید پارچه، ضرب سکه، ساخت کاغذ و کشتی سازی نیز در شهر رواج داشت.
در نیمه نخست قرن بیستم، با افزایش قشر ثروتمند جامعه و مطرح شدن دوباره شهر بعنوان یک کانون سیاسی کشور، نانجینگ از قطب تولید به قطب مصرف کالا تبدیل شد. اما در دهه 1950 میلادی، دولت در راستای برنامه صنعتی کردن شهر سرمایه گذاری بسیاری در بخش صنایع سنگین دولتی کرد. در نتیجه نانجینگ به مرکز صنایع سنگین شرق چین تبدیل شد. اما
بنگاه های تجاری دولتی به تدریج توان رقابت با شرکت های چندملیتی و خصوصی را از دست داده و عملا ورشکسته شده و یا به بخش خصوصی واگذار شدند.
امروزه 60% تولید ناخالص شهر متعلق به صنایع خدماتی است. صنایع مالی، فرهنگی و گردشگری سه صنعت نخست شهر نانجینگ است. همچنین، صنایع فناوری اطلاعات، حفظ محیط زیست و انرژی، انرژی‌های نوین، شبکه هوشمند برق و ساخت تجهیزات هوشمند ارکان صنعت این شهر هستند. نانجینگ در زمینه جذب سرمایه‌گذران خارجی نیز بسیار فعال بوده است به نحوی که هم اکنون شرکت‌های زیمنس، اریکسون، فولکس ‌واگن، اویکو، شارپ و اسمیت خط تولید خود را در این شهر راه‌اندازی و شرکت‌هایی مانند فورد، آی بی ام، سامسونگ، لوسنت و سَپ مراکز تحقیقاتی و مطالعاتی خود را در نانجینگ تأسیس کرده‌اند.
در سال 2013، بزرگترین منطقه آزاد تجاری در خاک چین  با 29 کیلومتر مربع مساحت در این شهر تأسیس شد. در منطقه چین شرقی این شهر از لحاظ تجاری مقام دوم را دارد و تنها شانگهای از آن بالاتر است. نرخ رشد اقتصادی طبق آخرین آمار( 2016)، برابر با 8% بود.
 
حمل و نقل در نانچینگ
نانجینگ هاب حمل و نقل در شرق چین و حوزه رودخانه یانگ‌تسه است. ساکنین شهر نانجینگ بطور گسترده‌ای از وسایط حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند. نود در صد خیابان ها تفکیک شده -(برای موتور و دوچرخه --برای اتوموبیل ها ) حتی این تفکیک در تونل ها و پل ها هم ایجاد شده است.
شیوه‌های حمل و نقل این شهر عبارتند از هواپیما، قطار، اتوبوس، قایق، تاکسی، مترو و دوچرخه
 
کشتار نانجینگ
کشتار نانکینگ یکی از غم‌انگیزترین حوادث قرن بیستم است. ارتش سلطنتی ژاپن پس از اشغال این شهر در ۹ دسامبر ۱۹۳۷ طی شش هفته صدها هزار نفر از اهالی شهر را به قتل رساند.
 
آب و هوا
نانجینگ از نظر نوع آب و هوا دارای چهار فصل است. اما به دلیل وجود رود یانگ تسه و گسترش این رود به سراسر شهر, چهره شهر کاملا سبز است. به دلیل ساختار مناسب و همچنین مدیریت فضای سبز مدرن، شهر بسیار زیبا با درختان و انواع گیاهان تزیینی زینت داده شده است. درختان اصلاح شده چنار که دارای 3 تنه هستند و سایر انواع درختان خاص مشرق زمین که الهام بخش آرامش است در جای جای شهر به چشم میخورد.
 
گردشگری
با داشتن آثار تاریخی و مدرن بسیار، نانجینگ یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری است. برخی از جاذبه های گردشگری شهر به شرح زیر است:
پل رودخانه یانگ تسه (پل خودکشی)، شهر سنگی، دیوار شهر، برج طبل نانجینگ، دروازه ژانگهوا، معبد جیمینگ، باغ ژوو، مقبره مینگ ژیائولین، معبد کنفسیوس، معدن یانگشان
رویدادهای مهم
به دلیل زیبایی های خاص نانجینگ و وجود امکانات کافی و مناسب، این شهر موفق به کسب میزبانی بازیهای آسیایی جوانان سال 2013 و بازی های المپیک جوانان جهان 2014 شد.
 
شهرهای خواهرخوانده
ناگویا، ژاپن؛ سنت لویس، امریکا؛ فلورانس، ایتالیا؛ ایدن هوون، هلند، لایپزیک، آلمان؛ مکزیکالی، مکزیک؛ لیماسول، قبرس؛ تائجون، کره؛ لندن، کانادا؛ پرث، استرالیا؛ بلوم فونتن، آفریقای جنوبی؛ بارانکیلا، کلمبیا و شیراز، ایران
 

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

بارگذاری و بروز رسانی محتوا:  اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز