وایمار - آلمانتاریخ عقد قرارداد خواهرخواندگی شیراز با وایمار ( آلمان ) : 11 فوریه 2009 مقارن با 23 بهمن 1387پرچم آلمان نشان ملی آلمان 

مساحت: 84 کیلومتر مربع
جمعیت: 65000
شهردار: اشتفان ولف
وایمار  شهری است فرهنگی که در مرکز آلمان و در ایالت تورینگن در شمال جنگل تورینگن، شرق شهر ارفورت و جنوب غربی شهرهای لایپزیگ و هاله قرار دارد. وایمار و دو شهر همجوار آن (ارفورت و ینا) مرکز منطقه کلان‌شهری تورینگینا را با جمعیت 500 هزار نفر تشکیل می‌دهند. این شهر در دره رودخانه ilm واقع شده است.
تاریخچه
اولین بار در سال ۸۹۹ از وایمار در متون تاریخی نام برده شده است. کنت‌های وایمار در دهه 1240 شهر مستقل  وایمار را تأسیس کردند. در اویل قرن 16 میلادی نهضت اصلاح دینی پروتستان در شهر وایمار آغاز شد. از این رو، این شهر بواسطه میراث متعدد فرهنگی خود اهمیت  بسیاری در تاریخ آلمان دارد.
در قرن 18 میلادی، این شهر یکی از مراکز مهم در عصر روشنگری آلمان بود.  این شهر زادگاه شخصیت های برجسته ای همچون گوته، هِِردر و شیلر بوده و پس از نقل مکان گوته به وایمار در قرن 18، به زیارتگاه روشنفکران آلمانی تبدیل شده است. علاوه بر این، آرامگاه گوته و شیلر نیز در این شهر قرار دارد.
در تاریخ آلمان، از دوره بین سالهای 1919 تا 1933 تحت عنوان "جمهوری ویمار" یاد می شود چرا که بدلیل شورشهای خیابانی پس از انقلاب 1918، برلین پایتخت آلمان برای گردهمایی مجمع ملی نا امن تشخیص داده شد ودر نتیجه پیش نویس قانون اساسی آلمان در وایمار تدوین شد. علاوه بر شهر دساو، وایمار نیز مرکزجنبش" باو هاس" بوده است.
به هنگام جنگ جهانی دوم در نزدیکی وایمار ، در بوخن والد بازداشتگاهی وجود داشت. بوخن والد جنگل کوچکی واقع در 8 کیلومتری وایمار است که گوته علاقه شدیدی برای رفتن به آنجا داشت. در واقع بازداشتگاه بوخن والد اردوگاه کار اجباری بود که برای صنایع محلی نیروی کار فراهم می نمود.
بخش‌های متعددی از شهر وایمار در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.
مدیریت و تقسیمات شهری
وایمار دارای 10 منطقه شهری و 11 منطقه روستایی در حومه خود است. هسته مرکزی آن را شهر قدیم وایمار شکل می‌دهد. شهردار فعلی شهر از حزب سوسیال دموکرات بوده که در آخرین انتخابات شهرداری در سال 2009 پیروز شد.
فرهنگ و ادب
 این شهر چندین گالری هنری ، موزه و سالن تئاتر ملی آلمان را درخود جای داده است . دانشگاه باوهاس و مدرسه موسیقی لیست، دانشجویان کثیری از رشته های رسانه، طراحی، معماری، مهندسی عمران و موسیقی را به این شهر کشانده است.
کتابخانه عظیم آنا آمالیا که قدمت آن به سال 1691 برمی گردد و جز ء میراث جهانی یونسکو محسوب می شود از دیگر مراکز مهم فرهنگی وایمار محسوب می شود . شاهکار گوته تحت عنوان « فاوست» ونسخه اصلی انجیل لوتر از آثار مهم نگهداری شده در این کتابخانه هستند. در سپتامبر 2004 آتش سوزی در این کتابخانه رخ داد که در نتیجه آن میلیونها دلار به کتابخانه آسیب رسید و به آلمان، اروپا و در واقع تمام جهان آسیب فرهنگی بزرگی وارد کرد.
اقتصاد
زمین‌های اطراف وایمار حاصل خیر بوده و تقریبا 48% زمین‌های شهری به تولید محصولات کشاورزی اختصاص دارد. سیب زمینی و پیاز مهمترین محصولات کشاورزی این شهر است. اما گام‌های بزرگی توسط دولت فدرال پس از دهه 1990 در راستای گسترش صنعت در این شهر برداشته شده است. پس از تحقق ثبات اقتصادی  در سال 2006 نرخ بیکاری به شدت کاهش یافت و فرصت های شغلی بسیاری ایجاد شد. هم اکنون شرکت‌های کوچک و متوسط بسیارزی در حوزه‌های الکتروتکنیک و مهندس فعالیت می‌کنند. همچنین گسترش صنعت گردشگری و خدماتی در اولویت سیاسیت‌های دولت محلی و شهرداری است.
حمل و نقل
شیوه‌های حمل و نقل در وایمار عبارتند از حمل و نقل ریلی، جاده‌ای، هوایی، دوچرخه، و اتوبوس.
رویدادها
بازار پیاز: یک فستیوال سالیانه است که در اکتبر هر سال به مدت 3 روز برگزار می‌گردد.
همچنین ، شورای وزرای اروپا، وایمار را به عنوان " پایتخت فرهنگی اروپا در سال 1999" انتخاب نمود.
شهرهای خواهرخوانده
بلوآ، فرانسه؛ هامنلینا، فنلاند؛ سیه‌نا ، ایتالیا؛ ، شیراز ایران و سواتری ، انگلستان
 

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

بارگذاری و بروز رسانی محتوا:  اداره کل ارتباطات و امور بین الملل شهرداری شیراز